Povijest Društva

Planinarsko društvo “Zanatlija” Osijek osnovano je 1971. godine. Osnovali su ga planinari-obrtnici, članovi planinarskog društva “Jankovac”. Glavni inicijator osnivanja društva bio je krojač Josip Muha. 17 zainteresiranih izabralo je inicijativni odbor na čelu s Josipom Muhom i 28. veljače 1971. održana je osnivačka skupština novog osječkog planinarskog društva. Već u pripremi zaključeno je da će se novo planinarsko društvo zvati “Zanatlija”, iako je društvo bilo otvoreno i za pripadnike drugih profesija. Prvi predsjednik društva bio je glavni inicijator njegovog osnivanja krojač Josip Muha, podpredsjednici krojač Pavao Špišić i postolar Josip Digula, tajnik trgovački pomoćnik Marijan Jalžetić i blagajnik Dragica Cvenić, a članovi Upravnog odbora su bili još Josip Kalman, inž. Zlatko Lončarić, inž. Zvonimir Senko, Oto Katović, Stjepan Santoši, Dragomir Zajic i Nikola Szege.

Društvo kontinuirano djeluje sve do današnjih dana. Aktivnosti su prekinute samo za vrijeme domovinskog rata. Članovi društva organizirano ili individualno pohodili su mnoge vrhove širom Europe i svijeta.

Pored već spomenutog osnivača društva Josipa Muhe, spomenimo i ostale predsjednike u dosadašnjoj povijesti društva: Vinko Mandić, Đuro Turković, Đorđe Balić, Dragutin Rodik, Vlado Obad, Miroslav Mitrović, Gordan Jerkić i Ljilja Havranek. Sadašnji predsjednik je Marijan Špiranec(2011.g.).

Izvor: referat Đorđa Balića povodom 25. obljetnice društva (24. veljače 1996. godine)

Statut Društva

Statut Društva i akti mogu biti pronađeni ovdje…

Članovi izvršnog odbora