Vinkovo na Viljevu

siječanj 26, 2023 Jela Knežević

Održano Vinkovo na Viljevu u organizaciji PD „Zanatlija“ iz Osijeka

I ove godine je PD „Zanatlija“ iz Osijeka organiziralo Vinkovo u svojoj Planinarskoj kući Viljevo na Dilj gori iznad Brodskog Drenovca. Ovaj tradicionalni izlet zamišljen je kao prava mjera laganog zimskog hodanja i obilježavanja blagdana Svetog Vinka, zaštitnika vinogradara i vinara, kada započinje nova vinogradska godina i najava radova u vinogradu. Brodsko područje bogato je vinogradima i kvalitetnim vinima, pa je vinograd iznad Brodskog Drenovca pravo mjesto za upućivanje molitve Svetom Vinku za zaštitu vinograda i bolji urod.

Na sam blagdan u nedjelju 22. siječnja 2023. je 33 planinara ujutro krenulo autobusom iz Osijeka prema Brodskom Drenovcu gdje su oko 10 sati započeli hodanje prema Planinarskoj kući na Viljevu. Staza u duljini 12 km najvećim je dijelom išla „Zanatlijskom“ Obilaznicom Dr. Andrije Štampara koja ide preko Kasonjskog vrha na 352 m n/v. Svježi snijeg je zabijelio stazu i ukrasio drveće pa je ugođaj bio zimski i bajkovit, a dobro raspoloženo društvo već oko 13 sati stiglo u Planinarsku kuću Viljevo. Već ranije objekt su posjetili planinari PD Dilj Gora iz Slavonskog Broda i PD Sokolovac iz Požege, hodajući drugom stazom. U Planinarskoj kući zagrijavanje u organizaciji domaćina je već započelo, kuhalo se vino, pekle su se kobasice i slanina na vatri, a harmonika je zvala na pjesmu i ples na terasi kuće. Uskoro je pristigao i „biskup“ s „ministrantima“ koji je blagoslovio vinograd i trsje okićeno suhim mesnim delicijama. Kako nalaže red, odrezana je i vinova loza,  poškropljena je starim vinom te stavljena u vodu kako bi propupala i najavila kvalitetu uroda. „Obred“ je završen uz obilje smijeha, veselih opaski i pjesme i planinari su se mogli prepustiti zabavi. Već prilično ozebli, spustili su se u mjesto i u Domu NK Hrvatski Dragovoljac iz Brodskog Drenovca počastili se odličnim čobancem koji su skuhali vrijedni domaćini. Glazba i ples nakon ručka potrajali su do 17 sati kada je razdragano društvo krenulo put Osijeka. Uz pjesmu u autobusu, doma su stigli oko 20 sati.

Planinarska
Sanja Vladović